Bobtail | Old English Sheepdog | Staroanglický ovčácký pes. Člen FCI prostřednictvím ČMKU.

Partner: Logo partnera Frontline®  - klikněte pro návštěvu www.frontlinecz.com

CAC Valtice 2008

CAC VÝSTAVA VALTICE 2008 OČIMA ROZHODČÍHO

Nejprve bych rád poděkoval Bobtail clubu za pozvání, byli jsme skvěle přijati a bylo o nás výborně postaráno. Především Karolina s manželem nás doprovázeli od samého příjezdu až do odjezdu na letiště, kdy jsem v pět hodin ráno čekal na taxi, které nedorazilo. Spolu s Richardem Bakerem jsme měli možnost navštívit Prahu s jejími historickými monumenty, bohužel jsem nemohl zůstat déle díky pracovním povinnostem, ale i přesto to bylo velice obohacující.

Co se týče výstavy, kterou jsem posuzoval v neděli, shledal jsem znamenitou kvalitu psů s mnoha dobrými jedinci. Jsou to bobtailové převážně bez přehnaně vyumělkované výstavní úpravy s dobrou kvalitou srsti a s dobrým pohybem. Neváhal jsem penalizovat některé psy, kteří měli jemnou, pro rasu netypickou srst. Tři psi se mi obzvláště líbili.

Jako první fena ve třídě mladých ZOTTELS ONCE UPON A TIME, která působila velice “žensky“, je ideálního vzrůstu, se srstí a barvou na svůj věk dobře vyvinutou a velkou lehkostí v pohybu.

Můj nejlepší pes ZOTTELS MY NAME IS BOND je úžasný, mohutný pes s velkou lebkou a rovněž velmi dobrého pohybu.

A nakonec můj BOB, fena ze třídy šampionů ENCHANT X PIECE OF LUCK, která je, dle mého názoru, na vrcholu své kondice, skvělého výrazu, velmi dobře a bez přehnání výstavně upravena a pro mne perfektní kvality a barvy srsti. Prostě fena dne.

Nicméně jsem si všiml, že část psů ztratila dobrou horní hřbetní linii, což je důležitý a pro rasu velice charakteristický bod standardu. Je důležité si zachovat tuto zvláštnost. Celkově jsem věnoval zvláštní pozornost kvalitě srsti. Ta je důležitá pro všechny pastevce, vzhledem k tomu, že mají mít nepromokavý kožich. Bohužel se setkáváme s jemným chlupem, kteý není rozhodčími penalizován, což je politováníhodné. Druhý bod, kterému jsem věnoval pozornost, byl pohyb. Pro mne není dobrý pohyb pouze souměrný, ale i prostorný pohyb, který umožňuje psovi zvládat velké vzdálenosti a šetřit mu přitom síly. Je třeba si připomenout, že původní poslání bobtaila byl všestranně využitelný ovčácký pes s takovými genetickými vlastnostmi, které mu každý den umožňovaly uběhnout mnoho kilometrů, jak se po něm tenkrát požadovalo nebo se využíval jako hlídač stád.

           Didier Bongibault                                                                                       (překlad Karolina Morrison)

 

                                                         Ch. ENCHANT X-PIECE OF LUCK

Vítěz Valtic 2008