Srst

Jsem stále upřímně přesvědčena,že péče o bobtaila jako společníka se nemá odlišovat od péče o bobtaila na výstavy. „Oba“ náleží ke stejné rase a „oba“ byli majitelem vybráni pro svůj atraktivní vzhled, který je právě díky jeho srsti. Rozdíl se pouze omezuje na možné umění úpravy srsti těsně před vstupem do kruhu.Ve standardu se uvádí, že jakákoliv úprava nůžkami,která se odlišuje od přírodního vzhledu zvířete je nepřípustná. Je nutné si uvědomit tyto skutečnosti, a to čeho chceme docílit je mít psa bez plstí s kompaktním osrstěním a takové délky chlupů, aby jím získal svůj charakteristický vzhled.V dnešní době, až příliš často, je délka chlupů považována za jediné kritérium krásy, což je mylné. Je naopak pravda a standard uvádí, že textura a hojnost srsti má přednost před samotnou délkou. Přemíra srsti, nepřiměřená délka, která zakrývá přirozené tvary psa, stejně tak jako nepřiměřený zásah nůžkami, zabraňuje objektivnímu posouzení zvířete. Je hrubou chybou posuzovat bobtaila ve statickém postoji, jako by nezáleželo na tom co se pod srstí nachází a jaký má pes, „schovaný“ v srsti, pohyb! I když již desítky let není bobtail používán pro pasteveckou práci, až na malé vyjímky, standard ho uvádí jako sebevědomého vůdce stáda a není důležité zdali má o centimetr delší nebo kratší srst. Ve chvíli kdy rozhodčí zkonstatuje,že pes má všechny aspekty srsti (textura,hojnost,barva a dostatečná délka) pro jeho typický vzhled, tak se hodnotí a posuzuje především na základě toho co se nachází pod ní. Považuji za velmi důležité, když srst psa ve výstavním kruhu zůstane v načesané úpravě i přes to,že se pes již několikrát proběhl dokola, což souvisí s kvalitou a dokonalou úpravou,aniž by byly použity v nadměrném množství ovlivňující kosmetické přípravky.

Vývoj srsti

Malé štěně,které si přinesete domů má na sobě měkkou a hebkou srst černé barvy, která je dlouhá asi 2cm – štěněčí srst. To je srst,kterou má štěně už při narození,pouze její délka se mění s narůstajícím věkem a vydrží mu přibližně do 9 měsíců. Během věku se štěněčí srst začne pozvolna měnit a to je u každého štěněte odlišné.U některých probíhá postupné přelínávání rychleji, u jiných pomaleji.Je nutné velmi šetrně, za použití žíněného kartáče, o srst pečovat a nechat ji „zrát“. Rychlost postupné výměny souvisí s texturou srsti, kterou má štěně předurčeno. Kolem devátého měsíce dochází rovněž k velkému nárůstu podsady, srst zhoustne a začne vyžadovat důkladnější péči. Mezi 10-15 měsícem začne nastupovat tzv. mezisrst a další péče je mnohem náročnější. Tato srst předchází tzv. definitivní srsti, která se utvoří do přibližně 3let věku psa. Délka, kvalita a barva je ovlivněna genetickým fondem zvířete, který má od svých rodičů. Samozřejmě záleží i na vaší péči, která musí být pravidelná. Není nezbytné, jak se často slýchává, česat psa denně, aby byl pes v dostatečné kondici srsti a ani pro výstavní účely to není nutné.Je dostatečné věnovat se péči o srst každých 14 maximálně 20 dní a je důležité péči o srst provádět pravidelně a důkladně, nesmíte opomínat žádnou část těla, jinak je vaše snažení s předchozího období, byť jen jedním vynecháním česání, zmařeno.

Je nutné začít s celkovou péčí již u malého štěněte, které přinesete domů. Česání provádějte nejdříve denně a pokud možno na stole ( výstavní nebo opatřete obyčejný stůl gumovou podložkou), aby si na celkovou proceduru zvyklo. Věnujte se zvlášť pečlivě i partiím, které jsou pro psa citlivé tj. slabiny, břicho, vnitřní části nohou, čumák a oblast genitálií. Po každém úspěšném česání je nutné štěně odměnit.

Vybavení a kosmetika

Nezbytné vybavení na správnou péči o srst bobtaila jsou tyto pomůcky: kartáč s přírodních žíní s nylonem- Mason Pearson, kartáč s kovovými hroty bez gumových kuliček na koncích, dva hřebeny - řidší a hustší, dvoje hrabičky - delšími i kratšími hroty, někdy i se střídavými a kartáč hustý na pudly, nůžky (eventuelně efilační a trimovací nůž) a peán na vytrhávání chloupků z vnějšího zvukovodu.

Je nutné používat kvalitní kosmetiku,doporučuji americkou firmu Biogroom, Ring 5 nebo francouzskou KW a J.P.Héry, se kterými mám nejlepší zkušenosti. Měli bychom mít čistící( můžete použít i dětský Jonson) a tužící pudry, rozčesávače, které používáme na „suché“ česání buď s přídavkem olejů nebo se silikonem, eventuelně přípravky proti plstnatění,šampony – bělící, olejový a pro hrubou srst, ušní kapky a pudr do uší (biogroom), který zabraňuje růstu chloupků v uších a udržuje ucho čisté a suché.

Použití správných kosmetických přípravků při běžné i výstavní péči je velmi důležité. Každý druh srsti vyžaduje „své“. Psi, kteří mají tmavší a jemnější srst nejsou tak nároční na použití rozčesávačů s přídavkem oleje ( norkový, mandlový nebo tea tree). Naopak psi s hrubší a světlejší srstí potřebují téměř vždy použití těchto kondiciónérů za sucha, protože tím předcházíte jejímu lámání. Šampony pro běžnou úpravu používáme většinou dva druhy. Na bílé partie je vhodné dlouhodobě používat bělící šampón, na šedé partie potom olejový norkový, lanolinový nebo proteinový pěstící; zabraňují lámání srsti a vyživují ji. Jen před výstavou je nutné i na velmi hrubou srst použít šampón pro hrubou srst nebo pro teriéry, abychom ji pak snadněji upravili do výstavního kruhu.

Pouze chci upozornit na použití kosmetických přípravků před vstupem do kruhu. Jedná se o velmi delikátní záležitost. Není povoleno srst ovlivňovat použitím tužících pudrů, tužidel nebo dokonce laků na vlasy!! Nehodí se to do úpravy našeho plemene a mnozí rozhodčí to těžce penalizují. Věřte mi, že není příjemné, když po umytí rukou od jednoho psa se přilepíte na srst dalšího vystavovaného jedince. Nebo když při poplácání zvířete se vyvalí množství pudru do okolí. Zkušený rozhodčí stejně pozná kvalitu srsti, i když ji budete všemožně maskovat. Koledujete si tak o sníženou výstavní známku nebo i trapas. Proto se držte pravidla – „všeho s mírou“. Mnohdy je lepší psa před výstavou nekoupat (pokud je to možné a není znečištěn nebo páchnoucí) nebo vykoupat jen bílou část , aby se vám lépe načesala výstavní úprava, a tak není nutné používat ovlivňující kosmetické přípravky těsně před vstupem do kruhu.

Základní technika

Základem veškeré péče je práce s kartáčem s kovovými hroty nebo s přírodních vláken.Jak jsem již předeslala je úplně dostačující česat zvíře v intervalech 14 - 20 dnů, ale vzhledem k tomu, že u dospělého jedince vyžaduje jeho péče o srst i 3 až 4 hodiny je třeba zvíře od malička zvykat, aby vydrželo celou dobu na stole. Doporučuji naučit štěně lehat na jednotlivém boku, kdy se tak opravdu neunaví, ale pozor při přetáčení, nikdy nesmí být přes hřbet. Takto se krásně dostanete ke všem partiím zvířete. Do 6 měsíců věku štěněte je péče velmi snadná, srst je krátká a prakticky se necuchá. Pokud se tak stane, tak je to pouze tím, že štěně nachytá nějaké bodláky nebo větve na svých procházkách a včas ho majitel nevyčeše. To ovšem neznamená, že štěně nečešete, naopak je nutné kartáčování provádět častěji kratší dobu, abyste štěně přivykli.

Pro získání nejlepšího výsledku není vhodné drancovat a vytrhávat srst hřebenem, ale musíte systematicky rozdělovat srst do řad a dostávat se opatrně ke kůži zvířete, čímž ho šetrně zbavíte přebytečné podsady, která se nejvíce cuchá. Je důležité nepřerušit pohyb v půlce délky chlupu a kartáčem pracovat směrem od kůže ven. Srst, která je už rozčesaná musí být oddělena od srsti ještě neučesané a musíte postupovat stále v jednou směru. S česáním je nejlepší začít od zádových partií, kdy je pes položen pohodlně na bok, pak se přejde na nohy včetně vnitřních částí. V této poloze je jednoduší česat boční části hlavy, prsa i břicho, než v jiných polohách. Naposledy rozčesejte uši a vousy. Na tyto části je vhodné použít hřeben se širokými zuby, abyste vyčesali co nejméně srsti. Jakmile dokončíte jednu stranu psa, nechte ho pár minut relaxovat a pak ho položte na druhý bok a pokračujte ve stejné práci. Středové přední části a hrudník se snadněji upravují v pozici v sedě nebo ve stoje. V těch místech, kde má být srst hustší a bohatší používáme především žíněný kartáč, který je šetrnější k chlupu. Kovový hřeben nebo hrábě se širokými hroty je vhodný na prvotní rozčesání zacuchaných míst. Existují různé olejové výrobky, jak jsem se již zmínila v předešlé části, které usnadňují rozčesání zacuchané srsti a jejichž aplikace po rozčesání minimalizuje tvorbu plstí. Tyto výrobky nejsou zázračné a je mylné si myslet, že když umyjete psa a opatříte ho balzámem a naolejujete srst, že plsti zmizí.Používání kosmetických olejových přípravků je velmi účinné a mohou se aplikovat jak za sucha tak za mokra. Nejčastější způsob zacuchání je ten, když majitel nedostatečně vyčesává psa od kůže a omezuje se pouze na rozčesávání konců srsti. Pod zdánlivě upravenou srstí se tak tvoří vrstva vlněného filcu, která při velkém zanedbáním vede k ostříhání celého psa. Další hrubou chybou je koupání nerozčesaného psa, v domnění že po tom bude vyčesání snadnější. Jednak ho nemůžeme dokonale promýt a také nám voda srst ještě více zacuchá, takže platí pravidlo - nejdříve dokonale rozčesat, potom koupat a znovu pročesat a zároveň sušit!

Stále platí, že pokud chcete mít bobtaila ve správném stavu je nutné se nezabývat tím, jak se zbavíme zacuchané srsti, ale předejít její tvorbě. Většinou není nutné často bobtaila koupat, jak se mnozí domnívají, protože i pouhé důkladné vyčesání kartáčem udržuje srst relativně čistou. Nebo můžeme použít čistící pudr, který po aplikaci vyčešeme žíněným kartáčem a psa takto velmi dobře vyčistíme. Pouze psi, kteří žijí ve městech, se potýkají se smogem. Ten z bílých částí srsti udělá šedé a šedé(hrubé) části jsou někdy vysušeny tolik, že se velmi snadno lámou. Z toho důvodu jsou nezbytné častější koupele,které oživí nejen srst, ale i kůži a zabrání tak možné tvorbě exémů. Pro oživení bílé srsti jsou nejvhodnější bělící šampóny, které při dlouhodobém používání zabrání nažloutlému odstínu, pro hrubou šedou srst používáme především šampóny s obsahem přírodních olejů(viz.Vybavení a kosmetika).

Úprava do výstavního kruhu

Pokud se chcete zúčastnit se výstavy je třeba, abyste dodržovali pravidelnou péči o srst vašeho psa tak, jak bylo již popsáno v předchozích částech. Po důkladném rozčesání, jestliže se rozhodnete psa koupat, je nutné použít správné šampony a přípravky (viz.Vybavení a kosmetika).Chcete li psa koupat celého, tak to doporučuji provést tak čtyři dny před akcí, jinak budete mít co dělat s úpravou do výstavního kruhu. Pokud koupete jen bílou část psa, můžete i den před výstavou. Někteří psi se koupat nemusí, postačí vyčesání nebo vypudrování, ale to už musíte zvážit sami.

Před výstavou je nutné více vyčesat partie krku a ramen, kde má srst splývat, aby co nejlépe zdůraznila tyto partie. V některých případech, když je srst vlnitější je vhodné krk prostříhat efilačníma nůžkama nebo protrimovat. Dejte pozor tento zákrok přenechejte ho raději odborníkovi, nešetrným zákrokem můžete docílit opačného efektu.Standard plemene nedovoluje viditelné zastřihávání zvířat do kruhu, pouze se toleruje nepatrné obstřižení partií, které chceme zvýraznit a upravit. To se týká hlavy, spodní části nohou,krku a oblast kořene ocasu. Někteří psi mají srst na krku a ramennou tak nepoddajnou, že je nutné ji večer před výstavou navlhčit a stáhnout ručníkem nebo něčím podobným, aby srst přilehla.

Další oblast, která vyžaduje specielní péči do kruhu je zadní část psa, která má připomínat medvěda a musí být vyčesána tak, aby zdůraznila přestavěnnost, která je typickým znakem plemene. Při načesání se využívá podsady, která drží horní pesíky v požadovaném tvaru, pokud je správně natupírujeme. Když tupírujete(uchopení malého pramene chlupu a česání směrem ke kůži) žíněným kartáčem musíte počítat s tím, že srst tak dobře nedrží a vyžaduje i doúpravu v kruhu. Použijete li kovový hřeben docílíte pevnějšího účesu, ale je velké riziko následného přetrhání srsti. Popsané techniky doporučuji používat bez různých přípravků ovlivňujících kvalitu srsti, t.j. lak na vlasy, tužidla a nadměrné použití tužících pudrů.Správná kvalita srsti je nepotřebuje, "účes" není problém zhotovit i bez nich. Pouze u velmi měkké srsti můžete použít tužící pudry v malém množství.(je to doporučení z mé dlouholeté praxe, kdy mnoho rozhodčích psy nadměrně upravené kosmetikou penalizovali nebo vyhodili z kruhu). Psi, kteří mají méně podsady a velmi dlouhé pesíky je nutné vytupírovat více, narozdíl od psů kteří mají kratší a hustou srst, která se do požadovaného tvaru upravuje snadněji. S genetického pohledu je tmavá srst měkčí a jemnější a roste rychleji než srst šedá, která je přirozeně hrubší.

Kromě úpravy krku a zadní části těla je nutné i opticky zdůraznit úhlení pánevních končetin a načesat do objemu paty. Úhlení se docílí opětným vyčesáním srsti v této partii, eventuelně opatrným prostřižením efilačními nůžkami nebo protrimováním.

Na závěr je nutné si uvědomit, že k dokonalé výstavní úpravě patří i vyčištění ušních boltců a vystřihání tlapek mezi polštářky. Někteří rozhodčí to rovněž kontrolují. Někdy je nutné zkrátit srst v okolí análního otvoru a u psů z hlediska hygieny i okolí penisu. Nezbytné je i dokonalé rozčesání psa po předvedení ve výstavním kruhu!

Petra Márová

Automatický překladač

Důležitá upozornění

KLUBOVÉ VÝSTAVY PSŮ NA ROK 2024 ZDE

CLUB SHOWS 2024 HERE 

Od 01.07.2024 vstupuje v platnost nový Výstavní řád ČMKU a FCI, znění obou řádů je dispozici na internetových stránkách ČMKU:

VÝSTAVNÍ ŘÁD ČMKU (cmku.cz)

https://www.cmku.cz/data/dokumenty/2398-vystavni-rad-fci-platny-od-172024.pdf

Novela Zápisního řádu ČMKU byla schválena předsednictvem ČMKU dne 5.9.2024 s platností od 1.10.2024. Novela je k dispozici na https://www.cmku.cz/data/dokumenty/2449-zapisni-rad-cmku-platny-od-1102024.pdf

Upozornění pro zájemce o štěňata bobtailu‼️ Při výběru se ujistěte, že štěnata jsou z chovatelské stanice FCI. Existuje stále více organizací, které vydávají své "průkazy původu". Tyto PP však nejsou FCI a štěně z takového chovu je pro nás stejné jako bezpapírové. Příkladem jsou organizace UCI nebo INTERNATIONALER RASSEHUNDE VERBAND E.V. 

Klubová inzerce

ŠTĚŇATA



OSTATNÍ



BOBTAIL V NOUZI