KLUBOVÁ VÝSTAVA 2007 OČIMA ROZHODČÍHO

Pozvání k posuzování v zahraničí je vždy vzrušující, zvláště, když se jedná o zemi nepoznanou, která je na vašem seznamu „musím navštívit“.

Když se před několika lety konala Euroshow v České republice, tak se naše dcera Emma rozhodla vdávat právě v tento den, takže jsme místo na výstavu šli do kostela. Tato klubová výstava se měla konat ve stejné oblasti jako Euroshow, v sesterském zámku vzdáleném pouhých 8 km. A tak jsme zarezervovali letenky a těšili se na velkou událost. Praha je potěšením umělců, na každém rohu příležitost k fotografování, mnoho pouličních malířů, muzikantů nabízejících koncerty při každé příležitosti a „život“ na Karlově mostě zastíní většinu měst.

S Brianem a Karolinou Morrisonovými jsme absolvovali hned noční prohlídku Prahy. Karolina byla dříve turistická průvodkyně, takže jsme skvěle poznali krásy tohoto města i pěknou restauraci. Druhý den ráno jsme obdivovali nádherné pohledy na město v časném ranním slunci a pořídili pár fotografií.
Brzy nadešel čas odjezdu na výstavu a Jan Peták nás vyzvedl z nádherného hotelu, obklopeného diplomatickými ambasádami a vezl nás 4 hodiny napříč zemí až k hranicím, téměř až k Vídni. Ptali jsme se sami sebe, proč jsme neletěli do Rakouska, ale to bychom propásli ten drahokam měst - Prahu. Valtický zámek je UNESCem chráněná památka umístěná v parku a v zahradách anglického stylu, s romantickými sousošími pocházejícími z 18. a 19. století. V zámku se rovněž nachází hotel Hubertus. Výstavní kruh byl na trávníku za zámkem. Pod hradem, hned vedle, je obrovský vinný sklep pocházející již z roku 1640, ve kterém je více než 600 000 láhví vína a obrovské sudy.
Účast 45 psů byla potěšující pro všechny. A tak jsem sobotního slunečného rána byl připraven posuzovat psy a se mnou i Miki coby vedoucí kruhu a moje trpělivá manželka Angela po mém bokujako zapisovatelka. Nádherné počasí vždy pomůže a já každopádně dávám přednost posuzování venku na trávníku. Prostory parku, společně s barevnými stany obklopujícími kruh, navozovaly atmosféru zahradní slavnosti. Obvyklá stanová vesnice s pobíhajícími psy se rozšířila až na rozlehlou travnatou plochu, která se táhne několik mil, vlastně až k dalšímu zámku, vzdálenému zhruba 8 kilometrů.
 
Jako první nastoupili do kruhu štěňata - psi, dva dobře rostlí bratři ze stejného vrhu ve věku 5ti měsíců. Rozhodčí je posuzuje známkou nadějný nebo velmi nadějný.
1. Clint Eastwood Czech it Out, VN         2. Cuba Gooding Czech it Out, N
Oba bratři potřebují tmavší oči a delší krky, kostry byly výborné. Prioritou pro klub je trénování psů členů a jejich majitelů v kruhu. Dokonce tříletí psi v pozdějších třídách nebyli vždy pod kontrolou či předvedeni k jejich prospěchu.
 
Ve třídě dorostu psů jsem shlédl další dva bratry ze stejného vrhu, oba velmi nadějní ve věku sedmi měsíců, dobré hlavy, potřebují delší krky, mají pevná těla a dobré předvedení.         1. Arthur JD ILIJA    2. Aneirin JD ILIJA
 
Třída mladých předvedla 5 výborných psů, jejichž vrcholem byl 1.Zottel’s My Name is Bond, ten má ve svých 10 měsících velkou budoucnost. Můj posudek byl plný chvály a častého použití slova „výborný“. Udělen CAJC. 2.Rollingwiew Cosmic Diamond, 15timěsíční, mnoho věcí k zalíbení pod příliš otrimovanou srstí. Menší velikosti, ale kluk se umí pěkně pohybovat. Pevný v zádi, což ho v kruhu pohání vpřed, dobře vyvážený a nápadný. Jen potřebuje počkat, až se srst vyčistí z té jemné, hnědé, štěněčí vesty. 3.JCh Belmondo of Mary people 4.Barry White Czech it Out
5. Agent 007 Kabrimo
Psi mezitřída
1.Bryan Adams Czech it Out, 17timěsíční, další pěkný pes z této chovné stanice. Udělil jsem mu CAC a jeho všeobecné kvality potěšily mé oči. 2.Aryakas Dimitrios - potřebuje jen o něco delší krk a usadit se v pohybu. 3.Silvery Bear God up Front.
 
Třída otevřená – účast 6 psů
1.Zottel’s Gi’me Five, Můj Vítěz výstavy & CAC, dlouhá cesta se mi vyplatila, abych ho posuzoval, nádherný kvadratický pes, velice impresivní, nejlepší délka krku, silná kostra, pevná záď, jenž ho pohání vpřed. Dobrá srst, mohla by být hrubší. Pěkně předvedený. 2. Polar Star of Roseville, po všech stránkách dobrý, jen ztrácí barvou očí a jemným chlupem. Silný v pohybu, výborná kostra, dobré tělo a proporce. Další pes ve vrcholné kondici.                  
3. Dulcet Fellow of Castle County     4. Alexander Dumas Czech it Out
 
Třída vítězů, jenž je přehlídkou samotných šampiónů a dva se dostavili:
1.a CAC byl Ich Aryakas Callipous, po všech stránkách dobrý pes, který se skvěle pohyboval v kruhu – srst je dobré barvyahusté podsady, ale jemná. Líbila se mi jeho pevná záď a úhlení. 2. Ch Pepperhouse Amicelli potřebuje  zesílit v tělě a usadit se v pohybu. Oči by mohly být tmavší, pevná kostra, dobrá hřbetní linie a pevná záď.
 
Krátká pauza na oběd na terase hotelové restaurace za horkého svitu slunce, pak zpět k posuzování třídy mladých fen, které byly 4. Výborná byla pouze1.Amidala Queen Kabrimo. Líbil se mi její „staromódní“ vzhled, dobrá v pohybu, majitelka začátečnicez ní potřebuje víc dostat.
2. Barking Bobby’s Tootsy    3. Rozalia Kudlaty Tramp   4. Barking Bobby’s T’aimee
 
Feny mezitřída - 3 výborné holky
1.a CAC JCh Undine Von den Blue Zottels a moje nejlepší fena, ve svých 20 měsících budoucí superstar. Nebylo co jí vytknout, mnoho k zalíbení. Snad jen, že by mohla ubrat váhu z beder, ale sledujte jí, až se srst plně vyčistí.
2. Rollingview Clean Cut Diamond         3. Bottom Shaker Fascinating Girl
 
Feny třída otevřená – 9 fen
1.a CAC Egor Dego Caracalla – další hvězda, těžko něco vytknout, jen potřebuje dospět a mírně stoupnout v zádi – trochu užší vzadu a mohla by zlepšit pohyb. Velice dobře předvedená, nejlepší hlava mezi fenami a ladné tělo.
2. Pixie of Roseville Res.CAC se jen potřebuje uvolnit a nabýt sebevědomí. Krásná „staromódní“ fena - hrubá srst dobré barvy a skvěle vyvážená.
3. Amie Stewart Czech it Out            4. Greystokes Conspiracy Theory
 
Třída vítězů – 3 nádherné feny šampiónky, všechny obdržely výbornou
1. Ch.Antonie Od Prosecké Skály CAC, nádherná fenčí hlava, dobré tělo, jen se potřebuje usadit v pohybu, trošku náladová.
2. Ch Arizona aus dem Rotmaintal Res.CAC, další pěkná holka, dobrý krk a ramena, v pohybu trochu užší v zádi, ale dobrá vpředu.        3. Ch Alexandra Od Prosecké Skály
 
Třída veteránů
1. Ich Alison Od Chumbárku jedna z nejlepších v pohybu dne, ve svých 8 a půl letech může všem ukázat. Pevná v zádi, srst dobré struktury a barvy.
2. Ch Altesse U Starého Hradiště další dobrá fena, velice dobře předvedená – trošku tužší v zádi, ale ve svých téměř 9 letech si vede dobře.
 
Třída čestná
1. Ch Agáta Z Udolí Štěstí „staromódní“ fena vysoké kvality. Kratší srst, ale dobré struktury a barvy, pevná v pohybu v obou směrech.
 
Všeobecný pohled
Opravdu rád jsem pozoroval chaos mnoha bobtailů nebo bych měl spíš napsat staroanglických ovčáků převážně s ocasem, volně pobíhajících v parku, který obklopoval výstavní kruh. Povahy byly velice dobré u všech psů až na dva jedince: jeden neměl rád ostatní psy a druhý se ohnal po rozhodčím. Oba za to byli penalizováni. Pár jich bylo náladových nebos nedostatkem sebedůvěry. Výstavní kruhy jsou ideální k socializování vašich psů. Jako obvykle na klubové výstavě, i zde bylo mnoho nováčků a já jsem se snažil s pomocí vedoucího kruhu předat co nejvíce rad, aby ze svých svěřenců předvedli co nejvíce. Když předvádíte psa v kruhu, snažte se ukázat rozhodčímu psa a ne vaše nohy, byť sebelepších tvarů. Dva jedinci měli srst zacuchanou a neučesanou. Všichni psi byli čistí, snad jen uši by měly být lépe umyté. Byl jsem překvapen velkým množstvím ponechaných paspárů. Snad je to dáno skutečností, že se původně odstraňovaly společně s kupírováním ocasu. Je třeba se zaměřit na barvu očí. Několik jedinců se žlutýma očima bylo penalizováno, příliš mnoho světle hnědých očí s neúplnou pigmentací víček. Preferuji opravdu tmavě hnědé oko pro ten vřelý bobtailý výraz. U stínových očí bylo modré oko dobré. Moje největší výtka, kdekoliv posuzuji, je nedostatečná délka krku. Bobtail v něm potřebuje prostor, aby odvedl svou práci a výstavní pes ho potřebuje o to víc k vyrovnanému a ohromujícímu vzhledu. Příliš mnoho psů bylo nevýrazných v krku, což kazí celkový vzhled. Mé druhé „musí mít“ je dobře stoupající záď, pár psů mělo rovnou hřbetní linii a byli za to penalizováni. Toto je jedinečná charakteristika našeho plemene, která musí být zachována a na níž je třeba se soustředit v chovu. Dalším důležitým bodem, kde chovatelé a vystavovatelé mají potíže, je předvedení OES s korektní srstí. Nechejte mne citovat Anglický standard pro získání správné představy v tomto směru...
 „Přirozený obrys by neměl být uměle měněn stříháním či trimováním. Bohatá srst, dobré hrubé struktury, vlnitá, ne rovná, ne kudrnatá. Podsada nepropouští vodu. Hlava a lebka jsou hodně osrstěné, uši přiměřeně, krk dobře, nohy ze všech stran dobře pokryté chlupy, zadek vč.zadních nohou více osrstěné než ostatní části těla. Kvalita, struktura a bohatost se hodnotí a zvažuje více než pouhá délka chlupů..
Barva: jakýkoliv odstín šedé nebo modré. Tělo a zadek vč.zadních končetin mají v tom kterém uvedeném odstínu celistvé zbarvení s bílými ponožkami nebo bez nich. Bílé fleky v šedé dece jsou nežádoucí. Hlava, krk, přední partie a podbřišek mají být bílé s nebo bez šedých znaků. Jakýkoliv odstín hnědé je nežádoucí“.
Prosím vezměte toto na vědomí, neboť příliš mnoho jedinců mělo jemnou srst a jeden měl jemnou a hnědou srst na stupni obav. Bohudíky měl mnoho skvělých vlastností, které jeho den zachránily.
Nežádoucí stříhání a trimování srsti bylo minimální, jen u jednoho psa to bylo přehnané a já vím proč! Hnědé konce! Pohyb byl velice dobrý, zadní partie v pohybu většinou pevné a ladné. Souhrnně je plemeno v dobrém stavu a rozhodně v dobrých rukou. Lidé byli veselí a nadšení. Pohostinnost vynikající a místo konání první třída. Určitě se do České republiky vrátím. Praha je skvělé město a ne pouze pro pánské nebo dámské rozlučky se svobodou.
 Děkuji vám všem, především prezidentovi klubu Jaroslavu Zelingerovi a jeho ženě, výboru klubu a děkuji všem psům za to, že sportovně přijali mé posudky a rozhodnutí.

                                               Ray Owen (Amblegait)                                        (překlad Karolina Morrison)

10valtice2007 

              ZOTTELS GI´ME FIVE                                                JCH.UNDINE VON DEN BLUE ZOTTEL´S

         CAC, Nejlepší pes, BOB                                                     CAC, Nejlepší fena, Klubový vítěz

Automatický překladač

Důležitá upozornění

Upozornění pro zájemce o štěňata bobtailu‼️ Při výběru se ujistěte, že štěnata jsou z chovatelské stanice FCI. Existuje stále více organizací, které vydávají své "průkazy původu". Tyto PP však nejsou FCI a štěně z takového chovu je pro nás stejné jako bezpapírové. Příkladem jsou organizace UCI nebo INTERNATIONALER RASSEHUNDE VERBAND E.V. 

Klubová inzerce

ŠTĚŇATAOSTATNÍBOBTAIL V NOUZI